İnsan Kaynakları Politikamız:


KODSAN kurulduğu ilk günden bugüne kadar kendini sürekli yenilemiş , etkin ve yetkin personelleri ile müşterilerine değer veren “Mutlak Müşteri Memnuniyeti” ilkesi altında çalışmalarına devam etmektedir. Bu felsefe ile mevcut personelleri ve yeni aldığı personellerine bu ilkeyi aşılamayı prensip bilmiştir. Kendisi ile uzun yıllar karşılıklı emek vererek çalışacak personel seçimine dikkat etmektedir. Personel sirkülasyonunu en düşük düzeyde tutmaya özen göstermektedir.

Yeni bir personel alımında ilk önce aranan temel şart mesleki yetkinden önce saygılı ,dürüst ,motivasyonu yüksek , gelişmeye açık ve firma prensiplerine bağlı kalma olma şartı aranır. Çünkü mesleki yetkinliğin iş sahasında pekiştirildiği unutulmamalıdır.

Firmamız bu kriterleri baz alarak başvuran kişilerden seçilen adaylarla ön görüşmelerini tamamlar. Nihai karar verilmeden önce İ.K yöneticisi tarafından kriterler incelenir. Gerek mesleki gerekse de etik açıdan değerlendirilmeleri tamamlanan adayların işe alım süreci en fazla 1 ay süresince tamamlanır.

İşe alınan personele öncelikle şirketin prensibleri anlatılır. Sonrasında belirli bir süre oryantasyon sürecine tabi tutulur. İşe alındığı bölüme göre teknik , ticari ..vs eğitimleri tamamlandıktan sonra kendi görevindeki pozisyonda çalışmaya başlar.

İş başvurusu yapmak için ik@kodsan.com.tr adresine konu kısmında çalışmak istediğiniz pozisyon ve mesleğinizi yazarak özgeçmişlerinizi gönderebilirsiniz.

Açık olan pozisyonlarımızı görmek için www.kariyer.net sitesinden takip edebilirsiniz.